DiveSafe Projesi

DiveSafe, dalışla ilgili bir dizi teknolojiyi, ekipmanı ve uygulamayı kapsamlı bir çözüme entegre ederek daha verimli ve güvenli bilimsel ve aynı zamanda profesyonel dalış görevlerine olanak tanıyacaktır.

DiveSafe Projesi

Proje hakkında

Sualtı arkeolojisi ve deniz koruma alanlarının yönetimi için, alanların ve eserlerin belgelenmesine, korunmasına, deniz tabanının da temizlenmesine ihtiyaç vardır. Görsel nüfus sayımı, fotografik ve fotogrametri ile ilgili görevlerin yürütülmesini sağlayacak DiveSafe projesi ile aşağıdaki birimlerden oluşan bir ürün çıktısı amaçlanmaktadır:

a.         Su altı tabletinden yönetilebilen scooter ve yüksek işlem kapasitesine sahip bir anakart,

b.         Ölçüm, navigasyon ve görev planlaması için kameralar ve uygulamalar içeren bir sualtı tableti,

c.         Sualtı Konumlandırma Sistemine dayalı dalgıç lokalizasyon sistemi,

d.         Solunum, kalp atışı ve şekerin izlenmesi için giyilebilir sensörler,

e.         Konumlandırma ve dalgıç sağlığı gibi verilerin yüzeye aktarılması için akustik modem.

             

İçinde Innovasub'ın da bulunduğu uluslararası 8 partnerin bir araya gelerek geliştirdiği projeye, Avrupa Komisyonu destek vermektedir. Ocak 2019 başlangıç tarihli olan projenin toplam bütçesi € 1,427,721’dur. Ürünün piyasaya sürülme tarihi, 2022 yılı olarak programlanmıştır.

BURC'un tescilli markası INNOVASUB, proje süresince çeşitli iş paketlerinin yanı sıra proje sonunda ortaya çıkacak olan ürünün sualtı tablet housing’i ve tablet verilerinin yönetilmesi ile ilgili bölümünü üstlenmiştir.  

Daha detaylı bilgi için:

https://divesafe.eu/