Yarı Kapalı Devre Kursu

SCR-Semi Closed Circuit Rebreather kullanımı özel eğitim gerektirmektedir.

Yarı Kapalı Devre Kursu

Boğaziçi Sualtı Araştırma Merkezinde YARI KAPALI DEVRE (SCR-Semi Closed Circuit Rebreather) kursu verilmektedir. Kurs Drager Atlantis I, Black Dolphin ve White Dolphin ve SUBMATIX modellerini kapsamaktadır.
Kurs en az 2 kişi ile açılmaktadır. KURS TARİHLERİ KATILANLAR İLE BİRLİKTE KARARLAŞTIRILIR.

Yarı kapalı devrelerde solunan gazın bir kısmı, bir kartuştan geçerek, temizlenir ve tekrar solunur. Solunan gazdaki CO2, kartuştaki kimyasal tarafından emilir. Dalgıcın kullandığı O2 , bir enjektörle yerine konur. Enjektör, solunan gaza sabit akışla bir nitroks karışımı veya saf oksijen ilave eder. Böylece:

  • Soluma sırasında çok az kabarcık ortaya çıktığından deniz canlılarına çok yaklaşmak mümkündür. Bu da video ve fotograf çekimleri için önemli avantaj sağlar.
  • Dalış süresi önemli ölçüde uzar. Kullanılan gazdan %90 a varan oranda tasarruf edilir. Bir 4 ila 6 litrelik bir tüp ile bir haftasonu dalış yapabilirsiniz.

SCR-SUBMATIX ile Hava Tüketimi

  • 4L/200 bar Tüp İle
  • 17 m 125 dak 60/40 (O 2 /N 2 )
  • 22 m 95 dak 50/50 (O 2 /N 2 )
  • 30 m 67 dak 40/60 (O 2 /N 2 )
  • 40 m 47 dak 32/68 (O 2 /N 2 )

DİKKAT! YARI KAPALI DEVRE KULLANIMI ÖZEL EĞİTİM GEREKTİR:

Yukarıdaki şemada görüldüğü üzere, yarı kapalı devreler konvansionel SCUBA dan oldukça farklıdır. Bu nedenle, kullanımları için özel eğitim gerekiyor.
Yarı kapalı devreler, 2002 yılında Boğaziçi Sualtı Araştırma Merkezi’nin Kaçkar’a Dönüş Adlı projesinde yoğun olarak kullanıldı.

Katılma şartları:
Nitrox belgesi. (SCR kursu Nitroks ile aynı zamanda da alınabilir)

Program:
Sınıf/Atölye çalışması 16 saat

Daha detalı bilgi, sorularınız ve başvuru için lütfen iletişim formunu doldurunuz. İletişim formu için lütfen TIKLAYINIZ